Mezi největší přednosti aktivní termografie je tedy fakt, že analyzovaný materiál není nijak poškozován - mluvíme tedy o tzv. nedestruktivním testování (NDT - Non Destructive Testing). Metod excitací je celá řada (jsou uvedeny i s detailním popisem níže), ale jsou založeny na podobném principu - tepelná vlna, která je "uměle" v materiálu vyexcitována se tímto prostředím šíří a pokud narazí na nějakou trhlinu, mezeru či jakýkoliv jiný defekt, způsobí snížení rychlosti této vlny. Díky tomu se na povrchu tohoto materiálu objevují změny teplotního pole. Ze známých vlastnosí materiálu lze z tohoto obrazu teoreticky stanovit i hloubku a rozsah dané vady.
NDT se samozřejmě uplatňuje nejvíce v materiálových zkušebnách, při testování komponent, ať už do automobilů, do letadel či jiných systémů a ve výzkumu a vývoji.
Na obrázcích výše jsou uvedeny ukázky NDT. Vlevo je zkušební kompozitová deska s pravidelnými kruhovými vrypy. Řádková legenda na desce je jejich průměr (v mm), sloupcová pak hloubku vrypu (takéž v mm). Tato deska byla testována optickou metodou externí excitace (výkon zdroje cca 1,9 kW). Vpravo se nachází výsledek - některé defekty jsou znatelné na první pohled, ty méně hluboké však nejsou. K tomu bychom potřebovali jiné nastavení aparatury (vyšší výkon zdroje, vyšší vykreslovací frekvence kamery aj.).
Na těchto dvou obrázcích již vidíme reálně opotřebenou kompozitovou desku (CFRP - Carbon Fibre Reinforced Polymer). Metodika je totožná, výkon zdroje je 2 kW. Vlevo je snímek z viditelného spektra, vpravo pak termosnímek z NDT. Defekty jsou zde patrné na první pohled.
SOUVISEJÍCÍ PRODUKTY
DisplayIMG
Edevis DisplayIMG je software speciálně vytvořený pro NDT aplikace. Nedestruktivní testování často probíhá ve složitých podmínkách: musí být splněny…FORAtherm
Fototermální radiometrie Edevis FORAtherm je bezkontaktní a nedestruktivní testovací metoda pro měření tvrdosti materiálů (např. měření tvrdosti…